HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Dedo Mráz Lašák rozdával výstroje
zdroj: foto jäzva

Dedo Mráz Lašák rozdával výstroje

Byty po celom Slovensku rozligotali vianočné stromčeky a už o pár dní si pod nimi nájdu svoje darčeky veľkí i malí. Do pozície Deda Mráza roznášajúceho darčeky, sa však počas posledných dní vžil aj tréner brankárov slovenskej reprezentácie a majster sveta z roku 2002 Ján Lašák. V rámci projektu Slovenského zväzu ľadového hokeja a Ministerstva vnútra (sekcia prevencie kriminality prispela sumou 20 000 eur) rozniesol do všetkých krajov desiatky výstrojov, ktoré umožnia hrať hokej deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Svoju púť naprieč Slovenskom zakončil v piatok v košickej Aréne Sršňov, kde ho už čakali predstavitelia HC Košice, HK Sršne, Liba Academy, ale aj klubov zo Spišskej Novej Vsi, Trebišova či Michaloviec.

Janko, čo vás takto pred sviatkami priviedlo do Arény Sršňov?


Vďaka Košickému samosprávnemu kraju a ústretovému postoju jeho predsedu Rastislava Trnku, sme obdržali dotáciu, z ktorej sa nám vďaka veľkej pomoci firmy Bauer podarilo urobiť takmer dvojnásobnú sumu. Mohli sme tak zakúpiť osem kompletných brankárskych výstrojov pre malých hokejistov. Sú to kompletné sety s lapačkou, vyrážačkou, betónmi i hokejkou. Teraz poslúžia v kluboch, ktoré týmto spôsobom pomôžu deťom, ale aj ich rodičom.

 Komu každému ste týmto spôsobom pomohli?


V Košiciach som uzavrel celoslovenskú misiu, pretože postupne som prešiel všetkými krajmi. Všade sme nechali výstroje a pomohli tak klubom skvalitniť prácu s mladými brankármi.
Do celého projektu boli zapojení župani, ministerstvo vnútra, zväz i súkromná oblasť. Preverilo vás to aj po manažérskej stránke?


Bola to veru poriadna fuška. Na niektoré úrady sme museli chodiť ako na klavír, niekde to naopak išlo veľmi ľahko. Musím vyzdvihnúť hlavne ústretový postoj viacerých županov, ale aj ľudí na ministerstve. Všetko to chcelo veľa papierovačiek, ale v tomto smere mi veľmi pomohla Katka Válkyová zo zväzu. Bez nej by som to asi nezvládol. Pomohlo nám však aj viacero ďalších ľudí, tréneri brankárov na celom Slovensku a tento projekt nám pomohol spájať ľudí. A to je nás cieľ.

Malým brankárom ste venovali parádne výstroje. Dajú sa porovnať s tými, v ktorých ste začínali svoju kariéru vy?


Tak o takýchto veciach sme mohli iba snívať. Ja som bol postkomunistické dieťa, ktoré nemalo takto kvalitné veci, ale na druhej strane sme mali kvantitu. Deti mali v čom hrať a my sme mali výstroj darovanú. Teraz by som to mal preto v tomto smere ťažšie.


 Slovenská reprezentácia sa momentálne z pohľadu brankárov sťažovať nemôže. Bolo by však určite veľkou chybou zaspať na vavrínoch a nemyslieť na budúcnosť. Bude z čoho vyberať aj v ďalších rokoch?

Robíme preto všetko. Spoločne s ďalšími trénermi brankárov zorganizujeme v januári už štvrtý tohtosezónny kemp, do ktorého pozývame brankárov od ročníka narodenia 2005. Chceme mať prehľad o tom, s kým môžeme počítať, komu môžeme pomôcť a podobne. Poznáme už teda vyše 80 brankárov, s ktorými sa snažíme pracovať. Niektorých už poznáme aj detailne po mentálnej stránke. V kempoch máme odborníka, ktorý im pomáha aj so správnym dýchaním počas zápasov, vzdelávame ich a ponúkame podporu. Máme tu super talenty, ktoré to môžu dotiahnuť veľmi ďaleko, máme tu aj brankárov, ktorí majú na to, aby raz chytali v európskych ligách. Musíme sa im však venovať.

Patríte do generácie brankárskych samorastov. Majú to teraz mladí brankári vďaka kvalitnej metodike a špecializovaným trénerom ľahšie?


Ani naša metodika ešte stále nie je vypilovaná. Keď som robil C-skúšky pre brankárov, tak tam bolo veľa vecí, z ktorých som bol nešťastný. Musíme to celé prekopať a to je ďalšia vec, na ktorú sa musíme pozrieť. Nechcem v žiadnom prípade znevažovať prácu kolegov, ale asi v tom čase nemali toľko komunikačných prostriedkov, ako máme teraz. Metodika je teda našou ďalšou výzvou. A celkovo vzdelávanie trénerov. Aj naposledy sme mali šesť trénerov na vzdelávacom programe a berieme aj ľudí z menších regiónov. Nie ja, ale naši odborníci sa starajú o ich zaučenie. Fungujeme ako kolektív a verím, že spoločne vytvoríme sieť, ktorá nám umožní efektívnu prácu a komunikáciu. Nemôže to byť len o výstroji, ale musí to byť o komplexnom servise.


Dá sa teda povedať, čo z metodických príručiek potrebujete vymazať a čo sa tam vyložene pýta?

Škrtať nemáme čo, pretože nemôžem povedať, že doteraz sa tu robilo zle. To by sme predsa nevychovali takých kvalitných brankárov. Aj v minulosti sa tu robilo, ale tých odborníkov bolo veľmi málo. Potrebujeme zväčšiť odbornú základňu štvornásobne. Tak, aby mali deti vo všetkých kluboch pomoc zo strany trénerov. A hoci to bude znieť tvrdo – musíme pracovať tak, aby sme skutočne veľký talent posunuli do väčšieho klubu, ktorý mu umožní hrať lepšiu ligu. Aby mohol rásť. Na druhej strane je treba posunúť brankára trápiaceho sa vo vyššej ligy do menšieho klubu a umožniť mu vychytať sa. Tak, aby mali v konečnom dôsledku obaja šancu stať sa úspešnými brankármi. Každý brankár totiž potrebuje chytať, potrebuje víťazstvá a endorfíny radosti. Tomu môžeme pomôcť spoluprácou.

A keďže tu máme Vianoce, ako budú vyzerať tie vaše?


Ešte sám neviem. Na výber mám pätnástky v Poprade, osemnástky v Zuchwille, alebo šestnástky vo Fussene. Vzhľadom k tomu, že som však od mája najazdil po Slovensku 40 000 kilometrov, dobre by mi zrejme padli aj nejaké tri dni oddychu v domácom prostredí. Uvidíme však, možné je, že po dvoch dňoch sa začnem kopať do zadku a vyhrá opäť hokej.

Ján Lašák v Aréne Sršňov (19 obrázkov v galérii)

Spoločnosť v Aréne Sršňov robili Lašákovi aj viaceré ďalšie veľké mená slovenského hokeja. Klub HC Košice reprezentoval Mojmír Božík, za Libovu akadémiu si prišiel po výstroj Jaromír Dragan. A chýbať nemohol ani Lašákov zlatý reprezentačný partner Rastislav Staňa, ktorý pôsobí pri reprezentácii do 18 rokov.

"Janko zobral svoju rolu inovátora veľmi vážne a som rád, že dodal zväzu novú energiu. Snažíme sa zlepšiť podmienky i prácu s brankármi a stále sa hovorí, že výstroj je veľmi drahá. Aj touto formou sa snažil osloviť ministerstvo, kraje a kade koho. Som rád, že mu to vyšlo a touto formou ukazujeme mladým brankárom, že o nich máme veľký záujem," uviedol Rastislav Staňa.

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk